Prace licencjackie z Historii często poruszają bardzo ciekawe tematy. Pojawia się jednakże pytanie, czy ukończone studia historyczne dają ciekawe szanse na polskim rynku pracy. W poniższym tekście skupimy się na analizie polskiego rynku pracy. Przedstawimy tu te profesje, które są najbardziej obecnie poszukiwane przez pracodawców. Studiując dowolny kierunek, warto znać tendencje na rynku pracy. Obecnie mamy podobno do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Widoczny jest brak rąk do pracy. Całymi latami pracodawcy mogli przebierać w taniej sile roboczej. To się jednakże skończyło.
Obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są przedstawiciele handlowi. Osoby, które umieją przekonywać innych, zawsze znajdą pracę. Powiedzmy sobie szczerze. Portale są pełne ogłoszeń o pracę dla rozmaitych doradców klienta, doradców finansowych oraz sprzedawców. Wadą tej pracy jest często duży stres, powiązany z wysokimi planami sprzedażowymi oraz częstymi rotacjami pracowników. Dobry historyk ma wszelkie podstawy, by osiągnąć sukces w sprzedaży. Jego świetna pamięć połączona z wypracowaną na studiach retoryką może bardzo przydać mu się w fachu sprzedawcy.
Rozmaite rozważania o rynku pracy.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o zainteresowanie pracodawców, są informatycy rozmaitych specjalizacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się programiści. Eksperci od rynku pracy szacują, że w Polsce brakuje jednego miliona programistów. Biorąc pod uwagę rozwój cyfryzacji – popyt na informatyków jeszcze będzie przyspieszał. Poza tym wciąż przyspiesza rozwój handlu elektronicznego. Coraz więcej będzie potrzeba pracowników, którzy umieją obsługiwać elektroniczny handel.
Na trzecim miejscu, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na rynku pracy, są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do tej grupy zaliczyć można rozmaitych kierowców, kucharzy, spawaczy, murarzy itd. Ogólnie dobry fach w ręku jest o wiele więcej wart, aniżeli byle jakie studia. Dobrego fachu czasem można się przyuczyć w praktyce. Często dzieje się tak np. w branży budowlanej. Obecnie w Polsce istnieje duży popyt na kierowców tirów. Polska jest potęgą transportową i brakuje tu tysięcy zawodowych kierowców.
Prace licencjackie z Historii, a rynek pracy – refleksje.
Prace licencjackie z Historii mogą dotyczyć rozmaitych, ciekawych zagadnień. Obecnie brakuje rąk do pracy i stosunkowo łatwo się przekwalifikować. Pracy w zawodzie historyka raczej za dużo nie ma. Nie należy się jednakże załamywać. Trzeba być otwartym na częste zmiany zawodowej ścieżki. Najlepiej mieć parę fachów w ręku. Sęk w tym, aby być otwarty na zmiany. Jak słusznie pisał Brian Tracy “charakter jest wszystkim”. Także podczas tworzenia pracy dyplomowej.
Sęk w tym, aby wciąż rozwijać swoje kompetencje i dostosowywać się do reguł panujących na rynku pracy. Jak mawiał Johann Wolfgang Goethe “kto nie uwierzy we własny rozwój, ten na zawsze pozostanie szarym przechodniem”. Staraj się więc cały czas zdobywać kompetencje, które są jak najbardziej powiązane z praktyką. To właśnie Twoje praktyczne umiejętności są najważniejsze dla Twoich potencjalnych pracodawców.