Tematy prac licencjackich z Historii są niesamowicie zróżnicowane. Z reguły koncentrują się one na rozmaitych wydarzeniach, które w danych epokach miały kluczowe znaczenia dla obrazu całego świata. W tym artykule przedstawiamy przykładowe tematy licencjatów z zakresu Historii. Jak wiadomo, ciekawych inspiracji nigdy za wiele.
Wielu studentów ma problem z wybraniem odpowiedniej tematyki na swoją pracę licencjacką z Historii. W takim momencie najlepiej po prostu zdać się na swoją pasję historyczną. Jak wiadomo, każdy historyk ma swoją ulubioną epokę, postać lub zdarzenie historyczne, w którym się specjalizuje. Ty również masz pewnie w tej materii swojej preferencje. Pisz więc o tym co Ciebie tak naprawdę fascynuje. Poniżej prezentujemy przykładowe tematy prac licencjackich z zakresu historii.
- Analiza przyczyn sukcesów militarnych Napoleona Bonapartego.
- Przyczyny upadku Imperium Rzymskiego.
- Historia walki o niepodległość Kraju Basków.
- Zarys dziejów Imperium Ottomańskiego.
- Plan podboju Europy przez Stalina.
- Walka pomiędzy faszyzmem i komunizmem w Hiszpanii w XX wieku.
- Przyczyny porażki militarnej Polski w XXI wieku.
- Myśl polityczna Nicollo Machiavelliego.
- Dzieje Tatarów w Polsce.
- Kariera wojskowa generała Władysława Andersa.
- Analiza mechanizmu działania totalitaryzmów komunistycznych.
- Cywilizacyjne osiągnięcia ludów indiańskich.
- Historia rosyjskich jednostek specjalnych Specnaz.
- Dokonania militarne polskiej Husarii – wieloaspektowa analiza.
- Wpływ Machiavellizmu na konkretne wydarzenia oraz postacie historyczne.
Tematy prac licencjackich z Historii – przykłady
Tworzenie licencjatu z Historii – porady.
Motyw przewodni Twojej pracy dyplomowej z Historii musi być naturalnie omówiony z osobą, która Ciebie promuje. Promotor ma bardzo bogatą wiedzę dotyczącą działalności naukowej i z pewnością będzie on wiedział, czy dane zagadnienie będzie dla Ciebie odpowiednie, czy też warto pomyśleć o innej tematyce.
Jeśli masz jasno zdefiniowaną problematykę swojego licencjatu z Historii, to czas przystąpić do właściwej działalności naukowej. Najlepiej po prostu podziel spis treści swojej pracy dyplomowej na fragmenty. Następnie załóż sobie, który spośród nich, jak długo będziesz tworzyć. Musisz pamiętać, że aby osiągnąć sukces musisz być pragmatykiem, który systematycznie realizuje wyznaczone sobie cele. Jak słusznie mawiał Winston Churchill „nastawienie jest tą małą rzeczą, która robi dużą różnicę”.
Mając plan działania, czas na konkretne działanie. Fundamentem sukcesu w działalności naukowej jest przede wszystkim systematyka. Jak słusznie mawiał Brian Tracy „Wytrwałość to samodyscyplina w akcji”. Staraj się więc pisać swoją pracę licencjacką z Historii przez dwie lub trzy godziny dziennie. Czytaj do tego książki o efektywności działania, aby Twoja działalność naukowa była możliwie najbardziej wydajna. Jak słusznie twierdził kiedyś pewien trener koszykówki John Wooden „małe detale są istotne – to małe rzeczy sprawiają, że duże rzeczy mogą się wydarzyć”.
Efekty swoich działań naukowych staraj się co jakiś czas prezentować swojemu promotorowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć pewność, czy zmierzasz ze swoją pracą licencjacką z Historii we właściwą stronę, czy też nie. Jak mawiał kiedyś Juliusz Cezar “na wojnie wielkie wydarzenia bywają wynikiem błahych przyczyn”. Podobnie jest w działalności naukowej. Kombinacja planowania, zdyscyplinowanego działania oraz ścisła współpraca z promotorem, powinna przynieść Tobie upragniony sukces!
Tematy prac licencjackich z Historii – podsumowanie.
Tematy prac licencjackich z Historii są często naprawdę fascynujące. W działalności historyka na pewno bardzo ważna jest po prostu pasja. Pisz więc o tych rzeczach, które Ciebie naprawdę fascynują. Poza tym musisz być w swojej działalności przede wszystkim osobą bardzo systematyczną. Sukces w nauce zawsze okupiony jest wysiłkiem i stresem. Jak pisał San Tzu “zwycięstwo jest dla tych, którzy są gotowi ponieść jego cenę”.
Licencjaty z Historii – wzory